Odznaka+ - strona logowania aplikacji Odznaka+ na granatowym tle

Odznaka+, czyli poświadczenia cyfrowe po polsku

Rzeczywistość cyfrowa zmienia wszystko. Również to, jak zdobywamy wiedzę i umiejętności, a także jak je potwierdzamy. Odznaka+, innowacyjna aplikacja opracowana przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), to pierwsze polskie narzędzie, które odpowiada na jedną z najbardziej palących potrzeb rynków edukacyjnego oraz pracy. To platforma, która nie tylko ułatwia gromadzenie cyfrowych odznak i mikropoświadczeń, lecz także otwiera nowe możliwości dokumentowana kompetencji. 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym jest Odznaka+ i jaka jest historia aplikacji?
  • Jak działa aplikacja Odznaka+ i do kogo jest kierowana?

Czym jest Odznaka+?

Rynek pracy ewoluuje pod wpływem postępu technologicznego, co zmienia nasze podejście do uczenia się oraz potwierdzania kompetencji. Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych tworząc aplikację Odznakę+, postawili sobie za cel ułatwienie adaptacji do nowych uwarunkowań. 

Odznaka+ jest pierwszą polską aplikacją służącą do potwierdzania różnego rodzaju osiągnięć, co m.in. ułatwia prezentację kompetencji przed pracodawcami czy w środowisku edukacyjnym. Korzysta z uznanego na całym świecie standardu Open Badges, dzięki czemu gwarantuje bezpieczeństwo i wiarygodność wydawanych dokumentów. Aplikacja dostępna jest zarówno jako platforma przeglądarkowa, jak i mobilna, więc można z niej korzystać zawsze i wszędzie. Aplikacja łączy sprawdzone na arenie międzynarodowej rozwiązania technologiczne z innowacyjnymi, autorskimi pomysłami. 

Odznaka+. Historia polskiej aplikacji

Początkowo aplikacja była zaprojektowana do wydawania i gromadzenia cyfrowych odznak, które pełniły funkcję wyróżnień za określone osiągnięcia. Jednak w 2024 roku została przystosowana także do obsługi cyfrowych mikropoświadczeń – kompleksowych dokumentów potwierdzających zdobycie konkretnych umiejętności, kwalifikacji lub wiedzy, z większym naciskiem na ich formalną i edukacyjną wartość. Ponadto w aplikacji przebudowano mechanizm tworzenia ścieżek rozwoju.

Dzięki rezygnacji z otwartej przestrzeni na rzecz jednolitej dla wszystkich struktury hierarchicznej, ułatwiamy naszym użytkownikom błyskawiczne analizowanie zależności pomiędzy poszczególnymi poświadczeniami. Wydawcy natomiast otrzymują przyjazny interfejs tworzenia ścieżek, wraz z obsługą drag and drop (z ang. przeciągnij i upuść) – mówi Grzegorz Tylek, ekspert ds. projektowania usług cyfrowych w projekcie “Mikropoświadczenia – pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie”.

Na początkowym etapie aplikacja bazowała na poświadczeniach w standardzie Open Badges 2.0. Jego powszechność oraz otwartość umożliwiły adaptacyjne i szybkie testowanie oferowanych w nim rozwiązań technologicznych, a także ich przydatność w kontekście krajowych rozwiązań edukacyjnych. Zapewnia również bezpieczeństwo i wiarygodność wydawanych poświadczeń. 

Obecnie w aplikacji rozwijanej przez Instytut Badań Edukacyjnych wdrażane są kolejne standardy technologiczne, m.in. standard mikropoświadczeń. Na przełomie I i II kwartału 2025 r., oprócz stosowanego już Open Badges 2.0, w Odznace+ będą działały następujące standardy:

  • autorski standard mikropoświadczeń,
  • Open Badges 3.0,
  • European Digital Credentials. 

W przyszłości planujemy dodanie do aplikacji m.in. katalogu mikropoświadczeń oraz wykazu cyfrowych odznak dostępnych w Polsce – dodaje Grzegorz Tylek. 

Jak działa Odznaka+?

Po wprowadzeniu opisanych zmian i usprawnień w aplikacji, korzystanie z niej stało się proste i intuicyjne. Cały proces składa się z trzech etapów:

  1. Tworzenia poświadczeń: Organizacje, firmy czy instytucje edukacyjne tworzą unikalne poświadczenia cyfrowe za osiągnięcia, takie jak ukończenie kursu, udział w projekcie czy zdobycie określonej kompetencji i/lub umiejętności.
  2. Przyznawania poświadczeń: Użytkownik otrzymuje poświadczenie cyfrowe, które potwierdza zdobytą przez niego kompetencję lub/i umiejętność. 
  3. Przechowywania i udostępniania: Cyfrowe poświadczenie trafia do tzw. portfela użytkownika, skąd może być łatwo udostępniana online, np. w mediach społecznościowych, na blogu czy w dokumentach aplikacyjnych.

Aplikacja Odznaka+ jest kierowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

  • Studenci i uczniowie: Mogą dokumentować zdobyte umiejętności i osiągnięcia edukacyjne, co ułatwia prezentację kompetencji przyszłym pracodawcom.
  • Pracownicy i profesjonaliści: Odznaka+ umożliwia im poświadczanie uczestnictwa w kursach, szkoleniach czy projektach, co wspiera rozwój kariery zawodowej.
  • Szkoły i uczelnie: Mogą przyznawać cyfrowe poświadczenia za ukończenie kursów, paneli edukacyjnych, udział w projektach czy osiągnięcia akademickie, motywując uczniów i studentów do dalszego rozwoju.
  • Firmy i przedsiębiorstwa: Odznaka+ pozwala na potwierdzanie  uczestnictwa pracowników w szkoleniach, realizowanych projektach, nagradzanie ich za osiągnięcia, co sprzyja budowaniu kultury doceniania i motywacji.
  • Organizacje pozarządowe i stowarzyszenia: Mogą wykorzystywać aplikację do wyróżniania wolontariuszy, członków czy uczestników programów, podkreślając ich wkład i zaangażowanie.
  • Osoby chcące zdobywać wiedzę przez całe życie: Emeryci, osoby rozwijające swoje zainteresowania, mogą dokumentować swoje aktywności i zdobyte kompetencje, podkreślając zaangażowanie w rozwój osobisty.